Ekonomi ve siyaset birbirinden bağımsız düşünülemez. Siyasi tercihler de doğrudan yeni ekonomik sonuçlar doğurur. Hepimizin hayatını, sofralarımızı, aile bütçemizi, geleceğe yönelik planlamaları da doğrudan etkiler.

İnsanlar da bu yüzden artık bilinçli. En küçük bir olumsuzluğa, yeni bilgi akışına dahi ani ve sert tepkiler artıyor. Twitter gibi sosyal medya paylaşımları ile birkaç yüz-milyar dolarlık bankalar saatler içinde battı. 2-3 hafta öncesini unutmayalım!

Şahsi kanaatim, Cumhurbaşkanlığı artık garanti. Hamleler doğru. Milletvekilliği seçimleri sonucu ise tamamen adaylara bağlı.

En azından bugün artık geçmiş dönemlerin yanlışlıkları tekrar etmemeli; toplumun sorunlarına cevap bulabilecek, katma değer yaratabilecek adaylara; reklam ve merkezdeki politik bağlantılar, rıza-minnet yerine liyakate dayanan tercihlere; bölge dengeleri, sosyal sermaye ve beşeri sermaye potansiyeline odaklanılmalıdır.

Aksi halde hezimet kaçınılmaz! Sadece seçimler değil, ülke yönetiminde de sonuç hezimet olur!

Ehliyet ve güven, bugün, geçmişte hiç olmadığı kadar önemlidir!

Ülkenin bugününü ve yarınını teslim edeceğimiz adayın ve adayların, donanımlı, ehliyetli ve birikimli olması; bugünkü sorunlu konjonktürde ülkeyi temsil için seçilecek kişinin karizması da bir o kadar önemlidir.

Özellikle de ülkenin içinden geçtiği bugünkü durumda, finansal sisteme yönelik tehditlerin dozajının artmaya başladığı bu yeni dönemde, yönetme ve proje üretme kapasitesi daha yüksek; birikim ve ehliyet sahibi adayların seçimi özel önem arz-eder.

Seçim sonrası ise, ….

Advertisement