TCMB politika faizini 250 baz puan daha düşürdü. Beklentilerin (100-200 baz puan arası) üzerindeki indirim ile faizlerin düşüş eğilimi sürüyor. Böylelikle son 3 toplantıda, politika faizi, toplamda 10 puan düşmüş oldu (%24’ten, %14’e). Politika faizi (bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı) %14’e inmiş oldu. Bir sonraki Aralık ayı toplantısında faizler düşmeyecek olsa da 2019 içindeki toplam %10’luk faiz indirimi ciddi adımlardır.

Küresel ekonomik görünümdeki zayıflık ve ticaret savaşlarına rağmen; yurtiçinde, enflasyon gerileme eğiliminde, gelişmiş ülke merkez bankalarının parasal genişleme adımları da olumlu gelişmeler. Ekonomik gidişattaki ılımlı seyre rağmen yatırımlardaki zayıflık, faiz indirimleri ile toparlanabilir.

Düşük faizler, borç ve faiz sarmalından kurtulmak; yatırımları, finansmanı ve özel sektörü desteklemek için önemli bir araç. Ancak, risklerin dolayısıyla da faizlerin uzun vadede düşük tutulması, uzun vadeli sürdürülebilir kalkınma ve makro-finansal istikrar için siyasette de ekonomide de güven artırıcı yeni tedbirlere, reform iradesinin devamına ihtiyaç var.

Advertisement