İstisnasız her eve internet; en uzak köylere, yurdun en uzak köşelerine teknik, fiber altyapıyı; internet ve elektronik ekipmanları ücretsiz ulaştırabilsek…

Covid-19 salgınına tüm dünya hazırlıksız yakalandı. Ancak, bundan sonraki salgınlara hazırlıklı olmak; daha önemlisi yeni dünya düzenine ve yeni normale hazırlıklı olmak; dinamik, genç ve potansiyeli yüksek bir ekonomi olarak yeni dönemin avantajlı ülkelerinden biri olmak elimizde.

Politika yapıcıların yerinde olsam, Türkiye’nin her köyüne, her evine, en uzak köşelerine kadar; teknik, fiber altyapıyı ulaştırmak; belli gelir seviyesinin altındaki (örneğin TÜİK’in belirlediği fakirlik sınırındaki) istisnasız herkese (örneğin 8-10 GB gibi) ücretsiz internet ve teknik, elektronik ekipman desteği sağlamak için imkanları seferber ederdim.

Bunun maliyeti de öyle tahmin edildiği gibi karşılanamaz değildir. Ailelerin net gelir seviyesine sağlıklı bilgi ile ulaşmak, fiber altyapıyı tüm ülkeye yaymak; sağlık reformu ile dünyaya örnek olmuş, 2001 krizi sonrası bankacılık ve finansal reformlar ile Küresel Finansal Kriz’den sınırlı olarak etkilenmiş Türkiye için çok da zor olmayacaktır.

Mevcut durumda, yerli operatörlerin başlattığı 3GB ve YÖK’ün sunduğu 6GB ücretsiz internet kampanyaları, böyle bir girişimin yapılabilirliğine güzel birer örnektir. Ancak, bu altyapının sürekli olarak oturtulmasının maliyeti de daha düşük, uzun vadeli getirisi de çok çok daha yüksek olacaktır.

Advertisement