Kitabın online linki: https://berkeley.pressbooks.pub/yerelkalkinma/

2018 yılı içinde, TÜBİTAK desteği ile ve renkli bir katılım ile Bingöl’de düzenlenen yerel kalkınma çalıştayının kitabı çıktı. “Yerelden Kalkınmayı Yeniden Düşünmek” adlı ve Yerel Kalkınma Çalıştayı düzenleme kurulu başkanı Dr. Bilal Bağış’ın editörlüğünde çıkan bu ilk kitap, İstanbul YYÜ eski rektörü Prof. Dr. Hüsnü Gündüz ve Bingöl Üniversitesi Veteriner fakültesi dekanı Prof. Dr. Abdurrahman Gül, kalkınma ajansı temsilcileri ve uluslararası proje uzmanları gibi alanında uzman, Bingöl ve bölgeyi çok iyi tanıyan öğretim üyelerinin/uzmanların katkıları ile yayına hazırlandı.

Dünyanın en prestijli üniversitelerinden UC Berkeley’in kütüphanesinin, kendi akademik kadrosu ve bağlantılı araştırmacılarına açık olan paylaşım partalından da görücüye çıkan bu ilk kitap; çalıştay çıktıları ile birlikte, arıcılık, kadın istihdamı, girişimcilik, STK’ların kalkınmada oynayabileceği roller ve kalkınma ajanslarının rolleri gibi temel konulara eğiliyor. 265 sayfalık kitap önümüzdeki aydan itibaren yurt-dışındaki bir yayınevi tarafından dünyanın dört-bir yanındaki üniversitelere ve amazon gibi popüler sitelerden satışa sunulacak.

Yerel Kalkınma kitabı:

“Anadolu’nun kendi halindeki küçük, sessiz, sakin ve yalnız; ama son dönemdeki hareketlilik ile kendini aşma yolunda ciddi bir potansiyele sahip olduğunu kanıtlayan şehri Bingöl’e…”

giriş notu ile başlıyor.

2018 yılında Bingöl’de TÜBİTAK desteği ile düzenlenen çalıştay; yurtiçinden farklı şehirlerden ve İngiltere’den katılımcıları, ilin ilk TÜBİTAK destekli akademik faaliyeti olması gibi birçok açıdan ilklerin programı olmuştu.

Çalıştayın devamında yayına hazırlanan daha kapsamlı İngilizce ikinci bir kitabın da basım sürecinde son aşamaya gelinmiş durumda.

Emeği gecen tüm çalışma arkadaşlarımıza, hocalarımıza ve öğrencilerimize tekrar çok teşekkür ediyoruz.

İyi okumalar dileklerimiz ve saygılarımızla,

Kitap ile ilgili birkaç bilgi:

Kitap linki: https://berkeley.pressbooks.pub/yerelkalkinma/

Sayfa sayısı: 265

Basılı halinin dağıtım tarihi: Aralık 2018

Editor: Dr. Bilal Bağış

Bu ilk kitaba katkıda bulunan akademisyenler: Prof. Dr. H. Hüsnü Gündüz, Prof. Dr. Abdurrahman Gül, Dr. Öğr. Üyesi Dilek Şahin, FKA Bingöl Temsilcisi İsa Telimen, Danimarkalı uluslararası proje danışmanı Soren Hjorth, Öğr. Gör. Burcu Batga, Öğr. Gör. M. Ali Kutlu, Cuma Karaarslan, Tolga Ucar ve Dr. Bilal Bağış

Advertisement